REGULAMIN PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO „Zielona Kraina” w Bydgoszczy
Przedszkole jest instytucją oświatową wychowawczo- dydaktyczną i opiekuńczą i realizuje zadania zawarte w Statucie Przedszkola.
- Przedszkole jest czynne w godz. 6:30 – 17:00
- Dziecko należy przyprowadzać najpóźniej do godz. 8:30 a odbierać w godz. od 13:30 do 17:00.
- Pobyt dziecka w przedszkolu trwa co najmniej 5 godz. dydaktycznych wynikających z realizacji Podstawy programowej dla wychowania przedszkolnego.
- Czas realizacji Podstawy programowej w oddziale dzieci 5-6-letnich trwa w godzinach od 8:30 do 13:30.
- Dziecko powinno być przyprowadzane z Przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
- Dziecko przyprowadzane do Przedszkola musi być zdrowe, tj. bez gorączki, biegunki, wymiotów, objawów skórnych, itp.
- Dziecko powinno posiadać lekkie, swobodne i niekrępujące ruchów ubranie oraz pantofle i odzież na zmianę w worku.
- Obowiązuje zakaz przynoszenia przez dziecko do przedszkola rzeczy wartościowych, tzn. drogich zabawek, biżuterii, itp.
- Aby wyrobić samodzielność dzieci i ułatwić utrzymanie porządku w szatni dziecko musi mieć przyszyte wieszaki przy kurtce i podpisane rzeczy.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za dzieci przebywające na placu zabaw pod opieką rodziców/ opiekunów.
ZADANIA PRZEDSZKOLA
Przedszkole zapewnia:
- wszechstronne wychowanie i przygotowanie do nauki w szkole,
- pomoc rodzicom pracującym w zakresie opieki wychowawczej nad dzieckiem w wieku od ukończenia 2,5 lat do rozpoczęcia nauki w szkole.
Do zadań profilaktyczno- wychowawczych Przedszkola należy w szczególności:
- Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
- Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
- Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
- Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
- Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
- Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
- Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
- Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.
- Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
- Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
- Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
- Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
- Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
- Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.
- Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
- Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego.
- Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.
Zadania te realizuje i spełnia Przedszkole w oparciu o Podstawę programową wychowania przedszkolnego (Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r.) oraz Program wychowania przedszkolnego „Zielona Kraina”.
Personel przedszkola zapewnia dziecku życzliwe i podmiotowe traktowanie w procesie dydaktyczno- wychowawczym i opiekuńczym.
PRAWA RODZICÓW
Rodzice mają prawo do:
- znajomości koncepcji pedagogicznej i organizacji Przedszkola;
- znajomości podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz wybranego przez nauczyciela programu wychowania przedszkolnego;
- uzyskiwania rzetelnej informacji na temat swojego dziecka (jego postępów, ewentualnych trudności, form zachowania w przedszkolu), w czasie konsultacji indywidualnych, zebrań grupowych i uroczystości przedszkolnych;
- uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb, wspomagać
- uzyskiwania informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia dzieci;
- wyrażania i przekazywania organom: prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny opinii na temat pracy Przedszkola;
- uznania ich prawa do religijnego wychowania dzieci.
OBOWIĄZKI RODZICÓW
Obowiązkiem Rodziców jest:
- Przestrzeganie obowiązującego w Przedszkolu Statutu;
- Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z Przedszkola osobiście bądź przez inne osoby pełnoletnie, które mają przejąć odpowiedzialność prawną i zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo po wcześniejszym upoważnieniu ich przez rodziców bądź opiekunów;
- Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody rodziców na udział dziecka we wszystkich zajęciach, spacerach i wycieczkach. Przedszkole, zgodnie z obowiązującym prawem, nie spełnia życzeń rodziców, aby dzieci po przebytych chorobach i dłuższej nieobecności nie wychodziły na powietrze i nie uczestniczyły w spacerach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym ( nie ma możliwości pozostawienia dziecka lub części grupy w sali;
- Interesowanie się treścią pracy Przedszkola, a w tym celu:
- poznawanie treści ogłoszeń i komunikatów zamieszczanych na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Przedszkola,
- branie czynnego udziału w ogólnych i grupowych zebraniach Rodziców,
- współdziałanie z nauczycielem i pracownikami Przedszkola w zakresie wychowania dziecka,
- uczestniczenie w zajęciach otwartych, warsztatach, imprezach i uroczystościach przedszkolnych.
- zaopatrzenie dziecka w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce,
- czytanie literatury specjalistycznej i artykułów - w miarę możliwości - dotyczących wychowania dzieci wskazanych przez Przedszkole.
- ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków;
- przestrzeganie rozkładu dnia w Przedszkolu i zarządzeń Dyrektora;
- punktualnie i systematycznie przyprowadzanie i odbieranie dziecka;
- dbanie o estetyczny wygląd dziecka.
- ubiór nie może krępować dziecku ruchów i utrudniać udziału w różnorodnych zajęciach oraz czynnościach samoobsługowych. Ubiór dziecka oraz obuwie zmienne, powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych umożliwiających codzienny pobyt dziecka na powietrzu. Wskazane jest, szczególnie w grupach młodszych, pozostawienie przez rodziców w szatni „zapasowych” części garderoby;
- regularne i terminowe wnoszenie czesnego, opłat za wyżywienie w terminie wynikającym z umowy.